Під час засідання тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, очолюваної народним депутатом України Ярославом Железняком, було розкрито інформацію про те, як гральний бізнес ухиляється від сплати податків і як це позначається на державному бюджеті в період воєнного часу.
Щорічно державний бюджет України втрачає близько 10 мільярдів гривень через недоплату податків з боку грального бізнесу. Інформацію про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.
Оборот азартного ринку в країні становить 180 мільярдів гривень, однак завдяки використанню банківських послуг (ймовірно, в обхід законодавства) гравці приховують 54 мільярди гривень. Яким чином це відбувається?
У 2022 році легалізований гральний бізнес вніс до державного бюджету 730 мільйонів гривень податків і 1,166 мільярда гривень ліцензійних зборів, що в сумі становить приблизно 1,9 мільярда гривень на рік. На перший погляд, ця сума може здатися значною.
Однак, якщо врахувати, що сукупний обіг легального та нелегального азартного ринку становить 180 мільярдів гривень, то частка податків становить лише 1,2% від загального обігу. Таку інформацію озвучили під час засідання тимчасової слідчої комісії.
Нагадаємо, що після 11-річного мораторію, у липні 2020 року гральний бізнес і лотереї було легалізовано в Україні з ухваленням закону про державне регулювання азартних ігор із можливістю гри на гроші. У період мораторію нелегальний гральний бізнес процвітав, і державний бюджет не отримував жодних доходів.
За даними Служби безпеки України (СБУ), щорічно відмивається близько 54 мільярдів гривень або 30% від обороту грального бізнесу. Це є валовим доходом організаторів, з якого 25%, тобто 13 мільярдів гривень, іде на витрати для організації злочинної схеми. Ще 5% використовується на рекламу гральних інструментів.
Таким чином, чистий прибуток гральних компаній становить 36 мільярдів гривень на рік, що становить 20% від загального обороту. Ці кошти отримують організатори за кордоном без сплати податків та обліку. Державний бюджет щороку втрачає приблизно 10 мільярдів гривень податків.
Журнал NV Бізнес представляє інформацію про те, як правоохоронні органи і депутати тимчасової слідчої комісії Верховної Ради (ТСК) описують масштабну оборудку, пов'язану з ухиленням від сплати податків гравцями азартного ринку України, а також тих, хто бере участь у цій схемі.
Правоохоронні органи і депутати активно розслідують цей випадок і очікують серйозних наслідків для всіх учасників схеми.