Згідно зі статтею 180 СКУ, батьки зобов’язані утримувати своїх дітей, доки вони не досягнуть повноліття. З точки зору людської моралі потрібно робити це в добровільному порядку. Але, на жаль, трапляються випадки, коли батько намагається уникнути грошових виплат після розлучення або під час спільного проживання. Тоді законом передбачене втручання судових органів.
Щоб мати змогу забезпечувати належне життя своїм дітям, жінка повинна знати все про аліменти на дитину, в тому числі те, як їх стягти, якщо батько не працює. Також варто додати, що жінка має можливість подати позов на аліменти, навіть перебуваючи у шлюбі, якщо батько дитини не бере участі у її забезпеченні.
Якщо дитина після досягнення повноліття (18 років) продовжує навчання на очній формі, то батько повинен надавати їй матеріальну підтримку до 23 років. Якщо дитина з будь-яких причин припиняє навчання, то сплата аліментів зупиняється.
Також не отримують матеріальну допомогу з боку батька діти, які поступають на заочну форму навчання, маючи при цьому можливість заробляти кошти самостійно.
Якщо батько залишає дитину-інваліда, яка не може працювати самостійно або потребує грошової допомоги, то він повинен сплачувати аліменти впродовж усього терміну непрацездатності.
Частина 2 ст. 182 Сімейного кодексу свідчить: мінімальний розмір аліментів, які гарантовано повинна отримувати дитина, становить не менш ніж 50% від прожиткового мінімуму, що прийнято на поточний рік.
У 2020 році цей мінімум складає:
Максимальна сума аліментів може становити 10 прожиткових мінімумів, які передбачені для дитини відповідного віку.
Альтернативою аліментам, прив’язаним до прожиткового мінімуму, є тверда грошова сума, яку встановлює суд.
Законодавством передбачено, що відсутність заробітної плати не дає можливості батькові ухилятися від сплати аліментів.
Якщо чоловік може документально підтвердити статус безробітного, то судові органи примусять його сплачувати суму аліментів згідно з заробітною платою з попереднього робочого місця або середньостатистичної зарплати. Сума сплат залежить від кількості дітей:
У випадку, коли нарахована судом сума буде дуже малою, матері можуть призначити доплату з державних коштів. Але в цьому випадку чоловік повинен буде працевлаштуватися, щоб мати змогу компенсувати цю суму до державної казни.