В ЄС скептично оцінюють можливість появи європейських миротворців в Україні: чому
Дипломати ЄС скептично оцінюють можливість розміщення європейських миротворців в Україні без участі США. Основні перешкоди - неприйняття росією та складність переконати європейське населення.
В ЄС скептично оцінюють можливість появи європейських миротворців в Україні: чому
Дипломати ЄС скептично оцінюють можливість розміщення європейських миротворців в Україні без участі США. Основні перешкоди - неприйняття росією та складність переконати європейське населення.
Дипломати й чиновники ЄС, знайомі з перебігом дискусій про можливу появу миротворців в Україні, що стежили би за дотриманням режиму припинення вогню в разі домовленості про нього, скептично налаштовані щодо шансів домовитися про місію, якщо до неї не будуть залучені США. Про це Радіо Свобода стало відомо від трьох співрозмовників, не уповноважених офіційно коментувати цю тему ЗМІ, передає УНН.
Деталі
За умов, що Сполучені Штати не беруть участі в місії, переконати населення Європи в необхідності відправити європейських військових до України буде, зауважують, дуже складно.
"Гарна ідея, але достатньо поглянути на скептицизм у Чехії та Польщі (дві країни, які мають забезпечити досить багато солдатів), щоб побачити, що це буде важко продати", – зауважив один із посадовців ЄС, не називаючись.
На ще одну потенційну перешкоду в реалізації цієї ідеї вказав також співбесідник Радіо Свобода в дипломатичних колах ЄС.
"Не вірте в європейських солдатів на українській землі з двох причин: росіяни цього не приймуть – перше. Друге – це важко "продати" європейському населенню (відправлення "наших хлопців" в Україну вмирати – чудова фраза для популістів)", – каже дипломат ЄС на умовах анонімності.
Обговорення можливості відправки миротворчої місії до України в межах ширших безпекових гарантій активізувалося після перемоги на президентських виборах у США Дональда Трампа, який виступає за переговори Києва й Москви і припинення вогню.
7 грудня в Парижі президент Франції Емманюель Макрон прийняв у себе свого українського колегу Володимира Зеленського і обраного президента США Дональда Трампа, де обговорювали завершення війни. За повідомленням WSJ, Трамп буцімто сказав своїм візаві, що не планує задіювати американських солдатів до потенційної миротворчої місії.
Агентство Reuters із посиланням на дипломатів потому повідомляло, що Франція намагається зібрати коаліцію з 5-8 країн Європи, "сповнених рішучості діяти". Макрон офіційно з конкретною пропозицією про надсилання місії на територію України не виступав.
Свою участь у місії, разом з тим, не виключала низка країн Європи, зокрема Німеччина, Італія, Швеція, однак їхні посадовці, коментуючи цю тему, наголошують, що це можливо лише у випадку завершення бойових дій, називаючи тому ці обговорення дещо передчасними.
Обговорення можливої появи миротворців в Україні стало також частиною закритих дискусій між лідерами Німеччини, Італії, Данії, Нідерландів, України, очільників Євроради, Єврокомісії, топ-дипломатів Франції та Британії – 18 грудня всіх зібрав у себе на вечерю генсекретар НАТО Марк Рютте.
Після цієї вечері, а також окремої двосторонньої зустрічі з президентом Франції того ж дня, Володимир Зеленський заявив у Брюсселі жуналістам, що бачить позитивні зрушення в дискусіях щодо ймовірності розміщення миротворців в Україні.
19 грудня Зеленський звернувся до лідерів Євросоюзу з пропозицією долучатися до ідеї Емманюеля Макрона щодо розміщення європейського військового контингенту в Україні, називаючи його частиною безпекових гарантій ненападу Росії в майбутньому.
Єдино можливою надійною гарантією в довгостроковій перспективі Україна продовжує вважати для себе членство в НАТО. Втім, союзники поки не готові запросити її до Альянсу.
Источник: УНН