В НАБУ черговий скандал: Рада громадського контролю ініціювала перевірку
Рада громадського контролю НАБУ ініціювала перевірку скарги адвокатів щодо можливого тиску на їхнього клієнта з боку детектива бюро. РГК планує звернутися до керівництва НАБУ для розслідування інциденту.
В НАБУ черговий скандал: Рада громадського контролю ініціювала перевірку
Рада громадського контролю НАБУ ініціювала перевірку скарги адвокатів щодо можливого тиску на їхнього клієнта з боку детектива бюро. РГК планує звернутися до керівництва НАБУ для розслідування інциденту.
Адвокати поскаржилися до Ради громадського контролю НАБУ через ймовірний тиск на їхнього клієнта зі сторони детектива, що розслідує справу. РГК планує звернутися до керівництва антикорупційного бюро для перевірки цієї інформації. Про це повідомили у Раді, пише УНН.
Деталі
Минулого тижня в будівлі НАБУ відбулося офлайн-засідання Ради громадського контролю, на яке запросили директора бюро Семена Кривоноса, також його першого заступника – Дениса Гюльмагомедова та керівника Першого головного підрозділу детективів – Олександра Абакумова.
Серед ключових питань, які обговорювалися під час зустрічі, була скарга адвокатів на дії детектива, який розслідує одну зі справ бюро.
Вони (адвокати – ред.) стверджують, що зі сторони детектива (що розслідує справу) можливо був присутній елемент тиску на їх клієнта. Ми виступаємо тут посередниками і заслухали сторону адвокатів, а також у відповідь на їхні звинувачення – сторону детективів. РГК також звернеться із письмовим зверненням до НАБУ. І потім матимемо повну картину чи були порушення з боку детективів
- повідомили представники РГК.
Окрім цього, на засіданні розібрали проблеми та забезпечення роботи дисциплінарної комісії, яка, у тому числі, розглядала питання можливого тиску з боку колишнього першого заступника директора НАБУ Гізо Углави на підлеглого.
Окремо присутні обговорили формат проведення співбесід з кандидатами. Зокрема, представники РГК вимагали повернути збереження онлайн-трансляцій засідань, а для певних вакансій переглянути вимоги до кандидатів на певні посади. В основному це стосувалось кваліфікаційних критеріїв для технічних посад.
Нагадаємо
Днями Європейський суд з прав людини встановив, що детективи НАБУ порушили права адвоката Олександра Сергієнка. Тепер Україна повинна виплатити йому 15 тисяч євро компенсації. Олександр Сергієнко є адвокатом колишнього нардепа Олександра Онищенка та проходить як обвинувачуваний разом з ним у "газовій" справі. Після рішення ЄСПЛ, адвокати Онищенка заявили, що це рішення може серйозно вдарити по всій "газовій справі", адже суд встановив грубі порушення детективів на етапі досудового розслідування, а також численні зловживання і порушення прав як фігурантів, так і захисту.
Додамо
Останнім часом у громадськості назбиралося багато запитань щодо роботи детективів НАБУ. Зокрема, нерідко лунають заяви про втрату незалежності антикорупційних органів в Україні. Про це, у тому числі, заявляв нещодавно звільнений перший заступник директора бюро Гізо Углава. Він неодноразово натякав на те, що рішення в НАБУ ухвалюються під впливом зовнішніх чинників, а не на основі закону. Серед осіб та інституцій, які на його думку, чинили цей тиск були названі активісти Центру протидії корупції (ЦПК) та голова Комітету ВР з питань антикорупційної політики, яка, як зазначив Углава, працювала раніше в ЦПК.
Углава неодноразово підкреслював, що дії проти нього свідчать про серйозні проблеми в процесі розслідування НАБУ, які орієнтовані на досягнення зовнішніх цілей, а не на встановлення істини.
Таку ж думку підтримують і адвокати, які також заявляли, що реальна ціль антикорупціонерів перетворилася з боротьби з корупцією на тиск на певних державних службовців для досягнення "зовнішніх" цілей.
До того ж правозахисники б’ють на сполох через систематичні порушення з боку детективів НАБУ та прокурорів САП презумпції невинуватості.
Це зафіксували, зокрема, і в Тіньовому звіті до розділу 23 "Правосуддя та фундаментальні права" Звіту Європейської комісії щодо України за 2023 рік, підготовленому коаліцією громадських організацій. Згідно з документом, у низці судових справ судді фіксували порушення принципу презумпції невинуватості з боку детективів НАБУ, які в публічних коментарях і інтерв’ю фактично "призначали" фігурантів винними.
Нерідко гучні звинувачення топ чиновників з боку НАБУ в результаті завершуються виправдальними вироками. Прикладом є справа ексміністра Володимира Омеляна. Його звинуватили у втратах бюджету через зменшення портових зборів, які він запровадив. Але у суді всі аргументи детективів та прокурорів САП були вщент розбиті як нікчемні. До речі, жодних публічних вибачень перед Омеляном та покарання за незаконне притягнення його до кримінальної відповідальності ані детективи НАБУ, ані прокурори САП не понесли.
Схожа історія може повторитися з ексміністром Миколою Сольським, якого у травні звинуватили у привласненні землі у Сумській області на користь бійців АТО. Цій історії вже вісім років, розумні терміни слідства вичерпані, проте детективи вирішили заявити про це лише цьогоріч. До того ж у той момент, коли Сольський досяг результатів у перемовинах з поляками щодо експорту агропродукції.
Втім, наявні у публічному доступі матеріали свідчать про сумнівні докази детективів, що засвідчив експертний висновок маніпуляції з експертизами у цій справі. Одну з них вони намагалися "злити" і анулювати через суд - ймовірно через те, що така експертиза свідчила про невинуватість ексміністра.
Источник: УНН