Пишний має звільнити Зиму: рішення судів і кримінальна справа ставлять під сумнів професійність головного юриста НБУ
Директор юридичного департаменту НБУ Олександр Зима може втратити посаду через незаконну ліквідацію банку "Конкорд" та кримінальне провадження. Проти нього відкрито справу за зловживання службовим становищем.
Пишний має звільнити Зиму: рішення судів і кримінальна справа ставлять під сумнів професійність головного юриста НБУ
Директор юридичного департаменту НБУ Олександр Зима може втратити посаду через незаконну ліквідацію банку "Конкорд" та кримінальне провадження. Проти нього відкрито справу за зловживання службовим становищем.
Голова Національного банку України Андрій Пишний має ухвалити рішуче рішення щодо подальшого перебування Олександра Зими на посаді директора юридичного департаменту НБУ. Це стає особливо актуальним на тлі резонансних подій, що ставлять під сумнів професійність і доброчесність головного юриста Нацбанку, пише УНН.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій визнали ліквідацію банку "Конкорд" незаконною, зазначивши, що дії НБУ не відповідали чинному законодавству. У цьому процесі роль юридичного департаменту під керівництвом Олександра Зими була ключовою. Відповідальність за підготовку документів, які в підсумку призвели до судового визнання дій Нацбанку незаконними, викликає серйозні питання до його компетентності. Або ж може свідчити про те, що Зима готовий виконувати будь-які, навіть незаконні вказівки керівництва.
Крім того, проти Олександра Зими відкрите кримінальне провадження за фактом можливого зловживання службовим становищем.
Справа стосується листа Олександра Зими до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, у якому він від імені Нацбанку рекомендував ФГВФО відкликати позови, подані банком "Конкорд" проти НБУ ще до рішення про ліквідацію банку.
Фонд гарантування вкладів дослухався до цієї рекомендації, що, за словами співзасновниці банку "Конкорд" Олени Сосєдки, позбавило акціонерів їхнього конституційного права на справедливий суд.
Прокуратура передала справу на розслідування Печерському управлінню поліції.
Після цього слідчі визнали Олену та Юлію Сосєдок потерпілими по справі Зими, чим автоматично підтвердили, що дії посадовця нанесли шкоду. Експерти, опитані УНН вказують, що наступним кроком у розслідуванні цього кримінального провадження повинні стати проведення допиту Зими та вручення йому повідомлення про підозру.
Орім персональної шкоди акціонерам "Конкорду" дії Зими нашкодили й державі. Адже вони ставлять під сумнів незалежність дирекції ФГВФО та негативно впливають на взаємодію України із міжнародними фінансовими інституціями. Зокрема, це може викликати серйозне занепокоєння у Міжнародного валютного фонду, який приділяє особливу увагу роботі фінансового сектору нашої країни.
Слідчі дії у справі наразі тривають, і це ще більше поглиблює кризу довіри до керівника юридичного департаменту. Адже Зима ймовірно причетний до маніпуляцій, які прямо суперечать інтересам держави та акціонерів "Конкорду".
Присутність посадовця з настільки спірною репутацією серед керівництва Нацбанку ставить під загрозу імідж регулятора як незалежної та професійної інституції. У той час, коли НБУ має слугувати символом прозорості та стабільності банківської системи, такі прецеденти лише підривають довіру бізнесу, міжнародних партнерів та громадян.
Експерти наголошують, що Андрій Пишний, як голова НБУ, має продемонструвати принциповість і невідкладно звільнити Олександра Зиму. Це рішення стане важливим сигналом готовності Нацбанку до реформ і підтвердженням високих стандартів прозорості, яких вимагає як українське суспільство, так і міжнародна спільнота.
Источник: УНН