Популізм і порушення презумпції невинуватості: Transparency International вимагає реформувати АРМА

11.11.24 - 12:00

Популізм і порушення презумпції невинуватості: Transparency International вимагає реформувати АРМА

Transparency International вимагає реформувати АРМА.

Популізм і порушення презумпції невинуватості: Transparency International вимагає реформувати АРМА

Transparency International вимагає реформувати АРМА.

Агентство з розшуку і менеджменту активів потребує суттєвого реформування, адже практично зовсім не відповідає європейським стандартам, за якими створювалося. Непрозорість у роботі з арештованими активами, відсутність незалежної оцінки та політизація конкурсу на очільника агентства – основні проблемами, що підривають довіру до інституції. Про це заявили в Transparency International Ukraine з нагоди 9 річниці створення АРМА, пише УНН.

Антикорупційні активісти вказали, що, за задумом, АРМА мало б бути компактним, висококваліфікованим органом із широкими повноваженнями, високими гарантіями незалежності та достатнім рівнем підконтрольності з боку фахівців та громадськості.

"Але, на жаль, сьогоднішнє агентство практично зовсім не відповідає цим критеріям. Досить часто ми можемо спостерігати суперечливу комунікацію з боку АРМА чи його посадових осіб, поєднану з популізмом, порушенням презумпції невинуватості та відсутністю розуміння компетенції державних органів" - зазначили в організації.

Transparency International сформувало низку рекомендацій для комплексної реформи АРМА:

- змінити правила добору голови Агентства, для чого звузити кількість членів комісії, скоротити політизацію процесу та доповнити конкурс чіткими правилами оцінювання кандидатів;

- підвищити прозорість діяльності, особливо в питаннях управління арештованими активами. Наразі ці процеси надміру складні як для власників арештованого майна, так і для потенційних управителів, а саме АРМА часто зволікає з проведенням конкурсів;

- змінити правила зовнішньої незалежної оцінки роботи АРМА, зокрема скоротити кількість членів комісії з проведення оцінки до трьох, а призначати їх має Кабміну на підставі пропозицій міжнародних партнерів;

- запровадити повноцінне планування перед арештом;

- визначити пріоритетність арешту активів кримінальними судами над іншими заходами забезпечення в межах інших юрисдикцій;

- розблокувати можливість управління корпоративними правами.

Додамо

Реформувати Агентство з розшуку і менеджменту активів вимагає й представництво ЄС в Україні. У дипломатичному органі наголосили, що реформа має включати кілька важливих аспектів, таких як прозорий відбір керівника АРМА, що передбачає перевірку його доброчесності та професіоналізму. Також необхідно створити незалежну систему зовнішньої оцінки діяльності агентства та забезпечити прозорість процедури управління та продажу активів, переданих в АРМА.

Загалом же заяви про непрозору та неефективну роботу АРМА та його очільниці Олени Думи звучали вже неодноразово. На сайті Кабінету міністрів України навіть з’явилася петиція з закликом звільнити Олену Думу з посади через її ймовірні зв’язки з проросійськими політиками та неефективне управління арештованими активами.

Окрім того, уже більш як місяць тому всі члени громадської ради при АРМА склали свої повноваження. Таким чином, АРМА взагалі залишилася без зовнішнього контролю, а тому не можна назвати діяльність цього органу прозорою.

Источник: УНН

Комментарииcomm.jpg

captcha code
Отправить