Ілюзія прозорості та успішності: чому заява Олени Думи про аудит АРМА викликає сумніви

27.12.24 - 13:34

Ілюзія прозорості та успішності: чому заява Олени Думи про аудит АРМА викликає сумніви

Ілюзія прозорості та успішності: чому заява Олени Думи про аудит АРМА викликає сумніви.

Ілюзія прозорості та успішності: чому заява Олени Думи про аудит АРМА викликає сумніви

Ілюзія прозорості та успішності: чому заява Олени Думи про аудит АРМА викликає сумніви.

Голова Агентства з розшуку і менеджменту активів Олена Дума вкотре привернула увагу своїм умінням використовувати факти для створення ілюзії ефективності. Її заява про результати аудиту Рахункової палати щодо діяльності АРМА став прикладом того, як маніпуляції та акцентування на вибіркових моментах допомагають приховувати реальні провали в роботі, пише УНН.

Деталі

У своєму дописі в тг-каналі Олена Думи назвала аудит "безпрецедентним кроком у забезпеченні максимальної прозорості". Вона наголосила на рекордному зростанні доходів агентства, впровадженні нових механізмів управління та покращенні показників у 2024 році.

"Станом на завершення проведення аудиту АРМА за 2024 рік забезпечило надходження від управління в розмірі 1,15 млрд грн, що у порівнянні з результатами 2022 року - 34,8 млн грн - становить збільшення у 33 рази", - з гордістю заявила голова агентства.

Дума також акцентувала увагу на позитивних змінах, зафіксованих аудитором, включно з оновленням реєстру арештованих активів, посиленням міжнародного статусу агентства та боротьбою з корупцією.

Рахункова палата, своєю чергою, представила більш об’єктивну оцінку. Серед іншого, аудит виявив недосконалість існуючих механізмів відбору управителів і оцінювачів конфіскованих активів та недоліки внутрішніх регламентних норм для дієвого моніторингу і контролю. 

"Аудитори також констатували, що управління арештованими активами здійснювалося в умовах неврегульованості взаємовідносин між АРМА та органами прокуратури й органами досудового розслідування на етапі передачі-прийняття активів. Також бракує інструментів для ефективної діяльності задля збереження/збільшення економічної вартості активів. З понад 100 тис. судових ухвал про арешт майна лише 1% передбачав передачу в управління АРМА. Значна частина ухвал не виконується через відсутність нормативно врегульованої процедури передачі активів та недостатню взаємодію з органами прокуратури й досудового розслідування. За 549 ухвалами активи вартістю понад 39,4 млрд грн залишаються неприйнятими в управління, що свідчить про значні втрати для держави", - зазначили аудитори.

Окрім того, аудит виявив значні проблеми з Єдиним державним реєстром  активів, яким похвалилися Дума. "(…) у Єдиному державному реєстрі активів (ЄДРА) відсутня повна інформація про активи, що призводить до викривлення даних про їхню вартість. Контроль за ефективністю управління переданими активами (за третиною договорів) призвело до недоотримання очікуваного результату від управління активами (економічної вигоди або прогнозованого доходу), розрахунково, у сумі 81,3 млн грн", - ідеться у повідомленні Рахункової палати.

Аудитори надали низку рекомендацій задля удосконалення процесу управління активами АРМА, зокрема:

·      врегулювати відносини АРМА з прокуратурою, органами досудового розслідування та іноземними органами;

·      провести інвентаризацію всіх ухвал суду та активів, які мали бути прийняті в управління, на їх виконання та звірки даних з Офісом Генерального прокурора;

·      встановити чіткі та прозорі критерії конкурсного відбору оцінювачів та управителів активів;

·      удосконалити процедуру проведення електронних торгів щодо передачі в управління (реалізації) активів.

Голова АРМА Олена Дума наголосила на позитивних моментах, зазначених у звіті, але уникла обговорення системних провалів. Тож її твердження про "успішну трансформацію" агентства виглядають сумнівно на тлі критики аудиторів щодо недоліків у роботі.

Вирішила не акцентувати Дума й на рекомендаціях, які надала Рахункова палата, натомість вона вчергове розповіла, які законодавчі ініціативи підготувало агентство.

Таким чином, заява Олени Думи є черговим прикладом того, як статистика та окремі факти використовуються для прикриття системних провалів. Акцент на зростанні доходів і впровадженні нових механізмів може справити враження успіху, але не відображає реального стану справ.

АРМА все ще стикається зі значними викликами, які потребують комплексного вирішення. Ілюзія ефективності, яку створює голова агентства, лише відволікає увагу від справжніх проблем, які продовжують завдавати шкоди державним інтересам.

Додамо

Голова АРМА Олена Дума не пропускає можливості використати резонансні теми для самопіару. Зокрема, вона намагалася піаритися на темі МСЕК. Дума кілька разів наголошувала на своїй "ролі" у викритті корупційних схем у МСЕК і натякала, що саме її зусилля у 2020 році дали поштовх до викриття корупційних схем у МСЕК. Тоді голова АРМА не лише описала свій "героїчний шлях" боротьби з корупцією, але й побічно приписала собі заслуги за ліквідацію медичних комісій.

Водночас у Transparency International Ukraine наголошували, що в АРМА досить часто спостерігається "суперечлива комунікація з боку агентства чи його посадових осіб, поєднана з популізмом, порушення презумпції невинуватості та відсутністю розуміння компетенції державних органів".

В Агентстві з розшуку і менеджменту активів вирішили не коментувати зауваження Transparency International Ukraine про "суперечливу комунікацію" з боку посадових осіб органу, а натомість розповіли про свої "досягнення" у розробленні законопроєктів.

Це не єдина критика на адресу АРМА через популізм. Раніше експерти наголошували, що агентство більше зосереджується на політично резонансних справах, пов’язаних з олігархами, ніж на ефективному збереженні та управлінні переданими активами. Варто зауважити, що Олена Дума у своїх публічних виступах неодноразово підкреслювала серед "досягнень" своєї роботи передачу в АРМА активів олігархів Дмитра Фірташа, Михайла Фрідмана і російського олігарха Олега Дерипаски.

Источник: УНН

Комментарииcomm.jpg

captcha code
Отправить