Головний юрист НБУ Зима і його роль у незаконній ліквідації "Конкорду"
Суди визнали незаконною ліквідацію банку "Конкорд" НБУ. Поліція розслідує справу проти директора юрдепартаменту НБУ Олександра Зими через можливі зловживання при відкликанні позовів банку.
Головний юрист НБУ Зима і його роль у незаконній ліквідації "Конкорду"
Суди визнали незаконною ліквідацію банку "Конкорд" НБУ. Поліція розслідує справу проти директора юрдепартаменту НБУ Олександра Зими через можливі зловживання при відкликанні позовів банку.
Суди першої та апеляційної інстанцій визнали рішення Національного банку України про ліквідацію банку "Конкорд" незаконним. Це не єдине порушення, адже акціонери банку стикаються із систематичними порушеннями своїх прав з боку регулятора та його представників. Ключову роль у справі відіграв головний юрист НБУ Олександр Зима, дії якого поставили під сумнів не лише законність процесу ліквідації та підривають довіру до фінансової системи країни, пише УНН.
Суди першої та апеляційної інстанцій визнали незаконним рішення Правління Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку "Конкорд" від 1 серпня 2023 року. Однак, за даними співвласниці банку Олени Сосєдки, цьому початку ліквідації передувало 1,5 річне переслідування її банку з боку регулятора.
"Сестри Сосєдки переконані, що за ліквідацією "Конкорду" стоїть голова податкового комітету Ради Данило Гетманцев. Вони припускають, що це зроблено, аби зосередити операції грального бізнесу в одних руках. Підтвердженням цілеспрямованої кампанії проти банку є систематичні перевірки та штрафи Нацбанку, тиск на банк і упереджене ставлення протягом півтора року", - йдеться у відео, опублікованому на сторінці Олени Сосєдки у Facebook.
Зокрема, НБУ застосував до "Конкорду" штрафи за начебто міскодінг (некоректне кодування транзакцій після легалізації азартних ігор в Україні), з яким насправді банк почав боротися за довго до того, коли це стало мейнстрімом. Акціонери не погодились з такими рішеннями регулятора і оскаржили їх у суді. Всього було подано чотири позови про скасування штрафів на суму майже 63,5 мільйона гривень.
Однак з банк настільки поспішали знищити, що регулятор не дочекавшись рішень суду ухвалив рішення про виведення з ринку фінустанови, що власне й було визнано незаконним. Однак порушення законодавства на цьому не завершились.
Ймовірно для того щоб "замести сліди" директор юридичного департаменту Нацбанку Олександр Зима, який одночасно є головою Адміністративної ради Фонду гарантування вкладів фізосіб наказав Фонду відкликати позови представників "Конкорду". Це сталося майже відразу після того, як у команди "Конкорду" забрали можливість управляти банком.
Кульмінацією стала ліквідація "Конкорду" без очікування результатів судового оскарження попереднього штрафу. Ба більше, керівник юридичного департаменту НБУ Олександр Зима наказав ліквідатору відкликати позови проти Нацбанку. Це унеможливило подальше оскарження дій регулятора
- зазначається у відео, опублікованому Оленою Сосєдкою.
Наразі поліція розслідує кримінальне провадження через ймовірне зловживання владою або службовим становищем головним юристом НБУ Олександром Зимою.
Справу відкрили через лист Олександра Зими до Фонду, у якому він від імені Нацбанку рекомендував ФГВФО відкликати позови, подані банком "Конкорд" проти НБУ ще до рішення про ліквідацію банку.
Фонд гарантування вкладів дослухався до цієї рекомендації, що, за словами співзасновниці банку "Конкорд" Олени Сосєдки, позбавило акціонерів їхнього конституційного права на справедливий суд.
Кримінальне провадження проти Зими перебувало в ДБР понад 9 місяців і за цей час по ньому не проводилось жодних слідчих дій. Співзасновниці "Конкорду" Олена та Юлія Сосєдки неодноразово вимагали від слідчих визнати їх потерпілими у цій справі і навіть отримували відповідні ухвали суду. Проте ці вимоги ігнорувалися.
Надія на зрушення у розслідуванні у акціонерів зʼявилася після того, як прокуратура передала справу на розслідування Печерському управлінню поліції.
Після цього слідчі визнали Олену та Юлію Сосєдок потерпілими по справі Зими, чим автоматично підтвердили, що дії посадовця нанесли шкоду. Експерти, опитані УНН вказують, що наступним кроком у розслідуванні цього кримінального провадження повинні стати проведення допиту Зими та вручення йому повідомлення про підозру.
Орім персональної шкоди акціонерам "Конкорду" дії Зими нашкодили й державі. Адже вони ставлять під сумнів незалежність дирекції ФГВФО та негативно впливають на взаємодію України із міжнародними фінансовими інституціями. Зокрема, це може викликати серйозне занепокоєння у Міжнародного валютного фонду, який приділяє особливу увагу роботі фінансового сектору нашої країни.
Источник: УНН