Політолог зазначив, що зараз Україна на шляху до соборності

22.01.20 - 20:21

first_imageПолітолог та експерт з конституційного права Богдан Бондаренко у День Соборності України проаналізував рівень єдності нашої країни.

Цю тему він обговорив із журналістом Daily UA.

«Відсутність соборності (єдності) нашої країни полягає у тому, що станом на сьогодні, у нас є окуповані території та анексовані території. Це вже, якщо не розглядати думку деяких істориків, що історична територія України, не повністю відображена нашими кордонами, але саме це зараз не є надважливим. Тому точно як мінімум із формального критерію соборною вона не може бути. Друге питання: чи є у нас на сьогоднішній день соборна країна у розумінні єдності нації – тут, мені знається, існує проблема з визначенням нації, тому що нація – це народ, яка має політичні амбіції. А у нас амбіції є, а можливості їх реалізувати нема», - зазначив він, пояснивши, що причиною є невміння це робити.

Бондаренко також сказав, що у цій темі важливо розуміння, на базі яких засад ґрунтується соборність.

«Останні півтора року, до виборів, гуртувалася на засадах національної єдності , єдиного культурного простору, і тому подібне. Зараз ми бачимо спробу президента побудувати націю на інших засадах – не етнічного походження, що є спільним для більшості українців, чи не спільного монокультурного простору. Мова йде про побудову політичної культури, яка проявляється в повазі і нормальному ставленні до правил, процедур, законів, тобто розуміння того, для чого Україні потрібна власне держава, розумінні принципів верховенства права. А також багатьох інших принципів, з якими потім можна сформувати як, з одного боку, націю, яка буде цим об’єднана, а з іншого боку успішність, цієї нації», - додав політолог.

З його точки зору, зараз зарано казати, чи стане наша країна дійсно соборною, та чи об’єднається повною мірою.

«М’яко кажучи, це дуже складне завдання для суспільства. Якісь прогнози давати щодо того, чи вийде у нього, та чи вийде зараз це зробити у всього українського народу, важко. Передумови, рівень легітимності, тощо зараз дуже хороші. Чи готовий сам український народ перетворюватися в політичну націю – сказати важко, тому що історична анархічна ментальність все ж достатньо глибоко сидить в нас. Але питання все таки у тому, чи стане День Соборності для нас більше, ніж просто свято, а єдиним символом, сказати важко», - звернув увагу Бондаренко.

У той же час політолог нагадав, як утворилося свято Дня Соборності України.

«День Соборності – акт злуки між УНР і ЗУНР з історичної точки зору є цікавим казусом, тому що на виході дві країни не об’єдналися, а у подальшому лише проводили дії, які по суті не сприяли її об’єданню. Тому це свято ми святкуємо, але насправді виходить так, що воно не стало Днем соборності. Чому? Тому що як УНР, так і ЗУНР у складних зовнішніх не зробили необхідних дій, щоб побудувати внутрішньо сильну державу і акумулювати зв'язок між суспільством і державою, тому що це все були паралельні речі. Нажаль, ми певною мірою спостерігаєм цю ситуацію зараз. Не на стільки все жахливо, як було століття тому, але деякі тенденції, нажаль, все одно залишаються. Тому чи є Україна соборною державою з точки зору формальної – ні, але всі ми будемо всіма зусиллями працювати заради того, щоб соборність відбулася», - підсумував він.

Комментарииcomm.jpg

captcha code
Отправить