Що таке ліквідація підприємства

06.02.18 - 23:09

Відкрити підприємство для занять будь-яким з видів господарської діяльності непросто, проте ж закрити його буває набагато складніше і проблематичніше. Нестабільна економічна ситуація, недосконале, а часом і суперечливе законодавство, слабка компетентність фіскальних служб і шалений опір великого бізнесу, який не бажає виводити з тіні фінансові потоки - все це негативно відбивається на вітчизняному приватному бізнесі і часто призводить до необхідності позбутися від створених раніше підприємств.

ПОНЯТТЯ ЛІКВІДАЦІЇ

Конкурентоспроможність підприємства і його прибутковість залежать від фінансового стану, співвідношення його активів і пасивів. Якщо активи переважають на пасивами, підприємство має позитивне сальдо і може вільно здійснювати свою статутну діяльність. При виникненні необхідності закриття фірми, які не обтяжені боргами перед кредиторами, його можна ліквідувати добровільно за рішенням співзасновників. Якщо ж пасиви вище активів, то підприємство не може повністю розрахуватися з боргами і проходить ліквідацію через банкрутство.

Ліквідація підприємства здійснюється в разі, коли:

  • закінчився термін, на який воно створювалося;
  • загальними зборами співзасновників прийнято спільне рішення про необхідність його припинення;
  • прийнято рішення судом про ліквідацію банкрута.

На час ліквідації права по управлінню підприємством переходять до ліквідаційної комісії:

  • призначеної радою засновників у разі добровільної ліквідації;
  • призначеної державним органом або судом в разі примусової ліквідації.

Обов`язки ліквідаційної комісії

До компетенції ліквідкомісії відноситься оцінка та реалізація майна, а також стягнення дебіторської заборгованості і погашення кредиторської. Комісія зобов'язана повідомити банк про припинення операцій по банківських рахунках без узгодження з комісією.

Якщо після реалізації активів підприємства і задоволення претензій всіх заявили про свої права кредиторів у компанії залишається достатньо коштів для продовження господарської діяльності - вона залишається в держреєстрі і виконує свої функції. Якщо коштів для повного погашення не вистачило, підприємство підлягає зняттю з реєстру, а все непогашені борги анулюються.

ОСОБЛИВОСТІ ЛІКВІДАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ

Законодавством України позначений ряд процедур, які зобов'язані виконати ліквідаційна комісія. У число цих обов'язків входить і звільнення працівників з виплатою за всіма необхідними при розрахунку статей. Однак, законодавство не конкретизує, як саме комісія буде досягати результату, тому визначення оптимального способу залишається за ліквідаторами.

Щоб уникнути юридичних помилок при проведенні ліквідаційної процедури, необхідно ще на стадії прийняття рішення провести юридичні консультації або залучати фахівців до роботи комісії при виникненні складних питань.

Джерело: Legal Solutions